Inspektor Gadżet main image

Inspektor Gadżet main image

środa, 4 stycznia 2012

HP/Palm Pre 2: rozwiązania niektórych bolączek w WebOS 2.2.4

Przerwa Świąteczno/Noworoczna dała mi okazję do głębszego zastanowienia się nad wspomnianymi we wcześniejszym poście problemami w systemie WebOS 2.2.4. I okazuje się, że dzięki pomocy paru mądrych użytkowników forum WebosNation większość z nich można w prosty sposób rozwiązać. Prosty dla mnie (który już potrafi "pogrzebać" w systemie) i mam nadzieję, że dzięki temu opisowi także już prosty dla Was :) Ale po kolei (od najprostszych rozwiązań):

FORMAT NUMERÓW TELEFONÓW: nie działające numery telefonów z międzynarodowym prefiksem na początku (np. +48), czy to wpisywane z palca, czy wybierane z listy kontaktów. Rozwiązanie jest banalnie proste: w ustawieniach telefonu (aplikacja Phone/Preferences & Accounts) wystarczy przestawić opcję 'International Dialing' na OFF i już. Wszystko działa i można dzwonić z +48 czy innym prefiksem międzynarodowym bez problemu. Wygląda więc na to, że gdy 'International Dialing' był ON, system sam dodawał jakieś dodatkowe 'zero' do prefiksu wybieranego numeru powodując "rozjechanie" całości...

DŁUGOŚĆ ROZMOWY TELEFONICZNEJ: czas rozmowy wyświetlany w postaci niezrozumiałego ciągu znaków zamiast min:sek. Okazuje się, że winę za to ponosi wewnętrzny plik systemowy z tabelą CZASU i DAT, który dla polski jest totalnie skopsany. I zamiast np. takiego wpisu: "#{minutes}:#{seconds}", w pliku polskim jest "2iLshòrtTïmèFòrmàtShòrt0123". Tak mniej więcej wyglądają wszystkie wpisy...
Rozwiązanie jest na szczęście całkiem proste, a w sumie nawet są to nawet 2 sposoby (drugi dla zaawansowanych). Najprościej jest zmienić ustawienie wszystkich Formatów w Regional Settings na dowolny inny kraj, np "Czech Republic" lub "Great Britain". Po restarcie telefonu informacje o czasie i datach są już wyświetlane poprawnie, w tym także czas rozmowy telefonicznej. Wadą tego rozwiązania jest niestety to, że również inne wartości formatów są przyjęte dla wybranego kraju (znacznik waluty, format liczb itd.). Ale można z tym żyć.

Rozwiązanie bardziej zaawansowane to edycja zawartości polskiego pliku z formatami czasu i dat (en_pl.json). Najprościej jest po prostu podmienić zawartość pliku en_pl.json na zawartość np pliku z formatami angielskimi - en_gb.json. Oba pliki są umieszczone w systemie w tej lokalizacji: user/palm/frameworks/enyo/0.10/framework/build/g11n/base/resources/.
Należy je ściągnąć do Windows np za pomocą Nova Browser (z pakietu Palm PDK) lub Internalz PRO (z włączonym trybem 'Master Mode'). Następnie za pomocą edytora tekstowego obsługującego kodowanie UTF-8 (np. N++) skopiować zawartość pliku en_gb do en_pl i zapisać go (koniecznie z kodowaniem UTF-8). Plik en_pl.json zapisać ponownie w urządzeniu (nadpisując istniejący en_pl.json) i zrestartować Pre 2. Wszystkie formaty daty i czasu są teraz ustawione dla Polski jak dla Wielkiej Brytanii, ale reszta formatów (waluta, liczby...) pozostają polskie.

PATCHE i TEMATY: większość patchy nie była dostępna dla WebOS 2.2.4. Na szczęście są już one dostępne (choć ciągle jeszcze nie wszystkie) także dla najnowszej wersji systemu poprzez PreWare. Mi uparcie brakuje patcha, który pozwalał na wstawienie 'entera' w wiadomości SMS... Tematy, choć działają w 2.2.4, były napisane dla wersji 2.1 i teraz nie są idealnie dopasowane do nowej wersji systemu (której część bazująca na dotychczas na jądrze 'Moyo' została zastąpiona rdzeniem 'Enyo'). Tak więc choć jeszcze nie wszystko, to przynajmniej te najważniejsze bolączki są już "opanowane". Mi nawet udało się uzyskać polskie znaki specjalne (ą, ę, ś, ź... itd) pod przyciskiem SYM na klawiaturze. Dzięki czemu kiedy chcę, piszę po polsku. Ale o tym w którymś z następnych postów :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz