Inspektor Gadżet main image

Inspektor Gadżet main image

poniedziałek, 23 stycznia 2012

HP Slate 2: Windows 7 na tablecie

Zaledwie na kilka chwil, nie pozwalając poznać się zbyt dokładnie, wpadł w moje ręce inny z tabletów HP - Slate 2. Charakteryzuje się on tym, że jest obsługiwany przez Windows 7, dość nietypowy system jak dla tableta. Jest za to lekki, poręczny, ładnie wykończony i co muszę przyznać - ma wymiary, które bardzo mi odpowiadają. Ekran ma przekątną 8,9 cala, czyli nieco więcej niż typowy 7-calowy tablet (już dla mnie za mały) i nieco mniej niż tablet 10-calowy (nieco za duży i przyciężki). Właśnie akurat :)

W obudowie Slate'a zmieszczono kilka przydatnych "gadżetów": z tyłu aparat foto, z przodu kamerkę internetową, a na bocznych krawędziach pełnowymiarowe gniazdo USB, sloty na karty SD oraz SIM (do obsługi szerokopasmowego internetu), mikrofon, głośniki stereo,
przycisk wywołania klawiatury ekranowej, gniazdo słuchawkowo/mikrofonowe i przycisk ekranu zadań głównych (blokada komputera, zmiana użytkownika, menadżer zadań itd). Jakby tego było mało w specjalnej "podstawce dokującej" Slate'a (dołączonej do zestawu) umieszczono jeszcze 2 dodatkowe gniazda USB, wyjście HDMI oraz dodatkowe wyjście słuchawek/głośników. Urządzenie jest oczywiście wyposażone w technologię bluetooth i wi-fi, nie ma więc żadnego problemu i łącznością i komunikacją.

I wszystko wyglądałoby pięknie i wspaniale, gdyby nie zaimplementowany w Slate 2 Windows 7, który sprawia wrażenie rycerza w za ciasnej zbroi. System został zdecydowanie sztucznie dostosowany do całkiem odmiennego świata tabletów i małych ekranów dotykowych. Wszystko działa nieco ociężale, ekran z dużym opóźnieniem reaguje na zmianę orientacji, małe i trudne do trafienia linki, skróty czy pozycje menu sprawiają, że całość obsługuje się dość trudno - szczególnie palcami. Szczytem jest klawiatura ekranowa - zajmuje ona znaczną część ekranu, bardzo często zasłaniając pola, w których akurat wpisuje się tekst. Dlaczego? Bo system nie pomyślany od początku jako "tabletowy" nie przewiduje innego układu okna. Innym ograniczeniem wydajności Slate'a jest wielkość pamięci i dysku: 2 GB RAM i 32 GB dysku (64 GB w bardziej wypasionych modelach) to w przypadku Win 7 Professional i wielu zaawansowanych aplikacji i rozwiązań zdecydowanie mało.

Jest też jednak i druga, znacznie jaśniejsza, strona takiego mariażu 'Okienek' i tableta. Środowisko Windows jest bowiem dobrze znane, już okiełznane, i oferuje całe morze możliwości i funkcjonalności, które nie są (i jeszcze przez chwilę nie będą) dostępne w tabletach działających na Androidzie, WebOSie czy Symbianie. Aplikacje biznesowe i biurowe, narzędzia, gry, multimedia - wszystko co działa w stacjonarnych Windows będzie działać i tu. Aplikacje można "wgrywać" z płyt CD czy DVD (normalnie, jak zwykle...) - wystarczy podłączyć zewnętrzny napęd przez USB. Tą samą metodą można do urządzenia podłączyć także klawiaturę na USB, bezprzewodową myszkę optyczną, a nawet odbiornik GPS. Prezentacja przez projektor, film z BestPlayera przez HDMI na telewizorze, poczta w Outlooku, Winamp, ulubione gadżety pulpitu, FireFox, Excel, Word, Photoshop, torrenty... jak zawsze, jak zwykle. Nawet Windows Update działa tak samo. I niestety także te same co w standardowych "oknach" zagrożenia wirusami, trojanami, atakami na nasze dane (bez dobrego antywira ani rusz) :)

Ma Slate 2 swoje wady - głownie związane z pracą na mało tabletowym systemie Windows 7, słabo dostosowanym do "poręcznego" środowiska. Z drugiej strony to właśnie Windows czynią Slate'a najbardziej funkcjonalnym tabletem, z jakim miałem do czynienia. Gdybyż tak Microsoft uszył taki system specjalnie do małego tabletowego ciała, a nie zakładał za duży garnitur, który pięknie wygląda, ale też i mocno przytłacza.... Eeeh. Za to można Slata wziąć ze sobą wszędzie i korzystać z niezaprzeczalnych zalet Windows 7 na małym, dotykowym ekranie: w podróży, w pracy, na spotkaniach towarzyskich i biznesowych. Ja akurat piszę na Slate 2 tego posta - bo klawiatura wirtualna Slate 2 ma polskie znaki (pod prawym ALT)!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz